Egy pályázatnak köszönhetően több mint 600 ezer eurót költenek régészeti kutatásokra és az ezekre épülő turisztikai fejlesztésekre az osztrák–magyar határ mentén.
Az ArcheON elnevezésű pályázat projektnyitó rendezvényét hétfőn délután tartották a Hannersberg rendezvényközpontban. A projekt által érintett térség – Dél-Burgenland és Vas megye területe – történelmi és régészeti értékekben az egyik leggazdagabb régió. A terület, amelyet majdnem egy évszázada államhatár oszt ketté, a kőkor óta egységes volt. Annak érdekében, hogy ezt az egységet megjeleníthessék, a nagyközönség számára ismertté tegyék és közös turisztikai kínálatot alakíthassanak ki, a muzeológiai és turisztikai partnerek határon átnyúló együttműködésére volt szükség.
A projekt felelőse, Hans Peter Neun elmondta: 2014 óta dolgozik azon, hogy mindez megvalósulhasson és sok nehézség és egy elutasítás után, végül idén június végén fogadták el azt a pályázatot, amelynek összköltségvetése 602 ezer 400 euró. Elhangzott, az ásatások végeztével lehet majd csak kitalálni, hogy a kutatásoknak milyen turisztikai haszna lehet. Egyelőre ugyanis nem tudni, hogy pontosan mit fognak találni, ahogyan azt is látni kell, hogy az egy-egy ásatás során talált leletek minden részletre kiterjedő vizsgálata akár tíz évig is eltarthat.
Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója elmondta: magyar oldalon a szombathelyi Romkertben a Mercurius-templomot, Sében egy neolitikus település nyomait és annak kiterjedését kutatják, a dozmati ásatáson az Árpád-kori neolitikumok vizsgálata mellett egy római vízvezeték nyomvonalát próbálják kinyomozni geofizikai vizsgálatokkal.
Grünwald Stefánia, a Savaria Turizmus Nonprofit Kft. ügyvezetője hangsúlyozta: a turisztikai kínálati csomagok összeállítása akkor kezdődik, amikor az ásatások véget érnek. Felmérések szerint a turisták kevés időt töltenek egy-egy területen, a cél létrehozni a különböző attrakciók olyan láncolatát, amiért nemcsak a térségbe érkeznének a turisták, de több időt is eltöltenének itt.
Vas Népe Online, 2019.10.09.