Két kisebb falu Cák és Dozmat. Mennyi pénzből gazdálkodnak? Hogyan jönnek ki belőle? Mindkét helyen gondok vannak. Cákon tartanak attól, hogy az idén még fűnyírásra sem futja. Dozmaton nagyon belehúztak a helyi vállalkozók.
Megmondani nem tudom, hányszor hallottam már az elmúlt években városok, falvak polgármestereitől és képviselőitől reménykedőn: ez a túlélés éve lesz, de majd jövőre...
Az idén még inkább vannak nehézségek, hiszen gazdasági válságban, egy nagyon eladósodott országban és eladósodott településeken élünk.
Hogyan vészelik át ezt a nehéz időszakot a kisfalvakban? Paukovics Józsefné, Cák polgármestere elmondta: megszerveztek már olyan összejövetelt is, amelyen a falu gondjairól tárgyaltak. Dozmaton Horváth Ádám polgármester arról beszél: a nehézségek hozadéka, hogy a faluközösség megerősödik, összetartóbb.
De nézzük először azt: milyen helyzetbe került Cák önkormányzata az idén?
A tűzoltók kaptak tavaly az önkormányzattól 400 ezer forintot, a kulturális egyesületeink 250 ezret, az idén viszont az egész civil szférának jut összesen 300 ezer forint - világítja meg egy érzékletes példával a falu idei anyagi lehetőségeit, helyzetét keserűen Paukovics Józsefné polgármester, aki folytatja a felsorolást: Tavaly 50 ezer forint fogyott el a közterületek fűnyírására, benzinköltségre. A fű nyilván az idén is nő majd, de erre már nem jut semmilyen pénz a költségvetésünkből.
A falugazdászt a tavalyi 8 óra helyett az idén 6 órában tudjuk foglalkoztatni, így csökkent a bére. A képviselők tiszteletdíj nélkül dolgoznak, én lemondtam a költségtérítésről. Innen már nincs tovább.
A beszélgetés során kiderül: tételesen ugyan nem kapnak kevesebb állami támogatást az államtól ez tavaly 5 millió 18 ezer forint volt, az idén 5 millió 134 ezer forint, adóból tavaly 8 millió forint 179 ezer forint, az idén 8 millió 67 ezer folyt-folyik be de minden tartalék elfogyott, és az inflációt nem követi az állami támogatás.
Ha szépíteni akarunk a faluban, egy kicsit fejlődni, akkor mindent az emberektől kell kérnem, pedig kénytelenek voltunk a kommunális adót az idén 4 ezerről 7 ezer forintra megemelni magyarázza még Paukovics Józsefné.
Dozmaton egészen más a helyzet. Horváth Ádám el is magyarázza: Sajnos az állami támogatás csökkent nálunk az idén. Kerekítve a tavalyi 10 millióról 6,5 millió forintra. A helyi vállalkozóknak köszönhetően a tőlük befolyó adó viszont várhatóan 8,3 millió forintról 10 millió forintra emelkedik.
A különbség még így is jelentős a tavalyi évhez képest. Mit tettek Dozmaton, ahol az idei költségvetési koncepció elkészítésekor még a tavalyi 10 milliós állami bevétellel számoltak?
- Lefaragtunk a terveinkből, csökkentettük a tervezett beruházásokat - közli Horváth Ádám. - Például útkarbantartásra eredetileg 600 ezer forintot szántunk, az most elmarad. Idén nem tartunk lomtalanítást, szerényebb költségvetésből és szponzorok bevonásával rendezzük meg a falunapot. Csak egy 4 órás alkalmazottunk van. Szerettünk volna idén egy állandó falumunkást felvenni, ezt most közmunkásokkal oldjuk meg, de ez nem baj, örülünk neki.
Vannak olyan beruházások, amelyeket összefogással hoznak létre a faluban. Most indult el egy komolyabb felújítási program, melynek keretében mintegy 1,5 millió forint értékű munkát végeznek el úgy, hogy ebből az önkormányzat csak félmilliót áll, a többit pedig a helyi vállalkozók és a polgármester közösen biztosítják ingyen, közösségi munka által.
- Szeretném kiemelni és megköszönni ezt az összefogást. Jómagam is elvállaltam több dolgot ingyen, de segít az Együtt Dozmatért Egyesület is. Felújítjuk a ravatalozó régi kovácsoltvas kerítését, díszkertet alakítunk ki a ravatalozónál. A helyi kisbolt melletti omladozó kerítést lebontjuk, újat építünk helyette, kijavítjuk a kisbolt omladozó homlokzatát, felújítjuk a faluházat belülről, kialakítunk egy gyereksarkot, és egy pihenő sarkot is benne. Felújítjuk a faluház kertjében található kisházat, új kerítést építünk, parkosítjuk az udvart, kavicsos parkolót alakítunk ki a nemrég elkészült játszótér mellett.
A toronyiakkal megegyeztek arról, hogy közös fenntartású intézményeikhez az idei hozzájárulásuk egy részét 2013-2014-ben fizetik ki.
- Így sikerül elérni, hogy 0 szaldós költségvetésünk legyen. Rengeteg pénzt spóroltunk saját működésünkön, így költségvetésünkben a legnagyobb tétel maradt továbbra is a beruházások több, mint 10 milliós értéke.